Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy
  • 0

Dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19, sprawia, że właściwie każdego na nowo zaczyna interesować temat diagnostyki w tym kierunku. Instytut Mikroekologii w Poznaniu oprócz standardowych badań ze swojej oferty już od dłuższego czasu prowadzi również punkt pobrań COVID-19, w którym pobierany jest materiał do badania obecności koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19). Badanie to wykonywane jest metodą genetyczną real-time RT-PCR. Test ten zgodny jest z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny NIZP-PZH.  Aktualnie, od dnia 1 marca 2021 r. wykonujemy badania jedynie komercyjnie, na prywatne zlecenie pacjenta (odpłatnie) – więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj. Zatem gdzie i jak wykonać test na koronawirusa w Poznaniu?

Punkt pobrań COVID-19 przy Instytucie Mikroekologii w Poznaniu

Punkt pobrań COVID-19 mieści się obok głównego wejścia do recepcji Instytutu Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6 i działa niezależnie.W trosce o bezpieczeństwo prosimy, jeśli przychodzisz na wymaz do punktu COVID-19, nie wchodź do recepcji Instytutu.

Punkt funkcjonuje przez cały tydzień, również w weekendy:

od poniedziałku do piątku  8.00 – 10.00

Przed zgłoszeniem się do punktu COVID-19 na pobranie wymazu, prosimy o zakup badania w e-sklepie i kontakt telefoniczny pod numerem: +48 518 680 662.  Zapisanie się na pobranie usprawnia naszą pracę i umożliwia obsługę maksymalnej liczby pacjentów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Jak wykonać test na koronawirusa prywatnie?

Jeśli chcesz wykonać badanie, najpierw zamów i opłać badanie w e-sklepie. Po zakupieniu badania, umów się na pobranie w punkcie COVID-19 przy ul. Sielskiej 6 pod numerem tel. 518 680 662 lub 61 862 63 35.

Jak przygotować się do pobrania wymazu?
  1. Pobranie wymazu powinno nastąpić rano, przed przyjęciem pokarmów, płynów, leków lub po 3-4 godzinach od ostatniego posiłku lub mycia zębów. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  2. Wymaz z nosa powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
  3. Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa. Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Jeśli chcesz mieć pobrany wymaz, najpierw musisz wypełnić zlecenie badania i z tym dokumentem stawiasz się w punkcie pobrań COVID-19. Zlecenie jest dostępne tutaj  – probierz je, wydrukuj i uzupełnij w domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, przy wejściu do punktu COVID-19 umieściliśmy przezroczystą kieszeń, w której w czasie funkcjonowania punktu znajdują się zlecenia badań. Prosimy o zabranie ze sobą własnego długopisu. Na zewnątrz, przed punktem znajdują się stoliki, przy których możesz wypełnić dokumenty. Zgodnie z wytycznymi ogólnokrajowymi, prosimy:

  • zachowuj zalecaną odległość między oczekującymi (≥1,5m),
  • zasłaniaj usta i nos.
 Czy jest to mobilny punkt pobrań?

Punkt pobrań COVID-19 przy Instytucie Mikroekologii w Poznaniu jest punktem stacjonarnym, nie jest mobilny. Przed punktem pobrań COVID-19 jest możliwość skorzystania z miejsca parkingowego dla osób korzystających z jego usług. Na czas pobrania, tj. ok. 5 min, pacjenci mogą zatrzymywać się na 6 miejscach parkingowych, przy ul. Sielskiej 6. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, włóż pod szybę białą kartkę A4, która w razie kontroli będzie informacją dla służb, że znajdujesz się w punkcie pobrań i niezwłocznie po wykonaniu wymazu odjedziesz z miejsca objętego zakazem postoju > 5min. 

 

       
Wykonujemy także badania przeciwciał IgM i IgG przeciwko SARS-CoV-2

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami przeciwciała IgM  skierowanie przeciwko SARS-CoV-2 występują we krwi  po 7-10 dniach od wystąpienia objawów. Ich poziom zmienia się w czasie trwania infekcji,  dlatego nie wykrycie przeciwciał IgM w surowicy podczas badania może świadczyć o braku kontaktu z wirusem (brak zakażenia) lub zaniku przeciwciał i pojawienia się przeciwciał w klasie IgG.

Przeciwciała IgG skierowane przeciwko SARS-COV-2 pojawiają się z reguły w późniejszym okresie choroby COVID-19 (po około 7 dniach od wystąpienia objawów,  przy czym najwyższe poziomy odnotowuje się po 20 dniach od pojawienia się objawów zakażenia). Dowiedz się więcej o badaniu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2

Badanie to warto wykonać zwłaszcza, jeśli:

  • Jeśli miałaś/eś kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniasz kryteriów wykonania badań real-time PCR,
  • Jeśli przebyłaś/eś infekcję grypopodobną z powikłaniami i nie wykonano u Ciebie diagnostyki real-time PCR.

Dowiedz się więcej, kto powinien i w jakiej sytuacji wykonać badanie.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie infekcji SARS-CoV-2 wymaga potwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta (PCR). Diagnostyka serologiczna może służyć jedynie jako uzupełniające narzędzie diagnostyczne. Więcej o badaniach diagnostycznych i rodzajach testów w kierunku SARS-CoV-2 (COVID-19)  przeczytasz tutaj.

Szukasz innego punktu pobrań COVID-19 w Poznaniu?

Sprawdź naszą listę punktów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie