Wodorowo-metanowy test oddechowy to badanie wykorzystywane w diagnostyce SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), a także nietolerancji laktozy i fruktozy. Jest to najbardziej skuteczne i nieinwazyjne badanie. Jest lepszym narzędziem diagnostycznym niż wodorowy test oddechowy. Więcej na temat różnicy pomiędzy wodorowym a wodorowo-metanowym testem oddechowym znajdziesz tutaj.
Na czym polega badanie?
Wodorowo-metanowy test oddechowy polega na pomiarze zarówno wodoru jak i metanu z wydychanego powietrza. Pomiary odbywają się po spożyciu odpowiedniego substratu (cukru), w określonych odstępach czasu.
By zwiększyć jakość wodorowo-metanowego testu, dodatkowo sprawdzane jest stężenie dwutlenku węgla w próbce, które pozwala na ocenę prawidłowości pobrania materiału i dokonanie tzw. korekcji rozcieńczenia próbki. Wyklucza to fałszywie ujemne wyniki ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.
Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO
W przypadku występowania SIBO, czyli zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, w jelicie cienkim znajdują się bakterie, które w normalnych warunkach zasiedlają jelito grube lub w ogólne nie zasiedlają przewodu pokarmowego. Bakterie te odpowiedzialne są za fermentacje cukrów podawanych na początku badania. Na skutek tego procesu, dochodzi do produkcji wodoru. Niekiedy obok przerostu bakterii, mamy również do czynienia z rozrostem archeonów w jelicie cienkim. Archeony wykorzystują wodór wytworzony przez bakterie i produkują metan. Z tego względu mówi się czasem o tzw. metanowym-SIBO.
Naukowcy dla tego typu przerostu proponują określenie przerost metanowy jelita cienkiego – IMO od ang. Intestinal Methane Overgrowth.
Nazwa ta wynika z tego, że w IMO dochodzi do przerostu matanogenów wytwarzających metan. Należą do nich:
- głównie archeony, w tym Methaninobrevibacter smithii i Methanospaera stadmagnae,
- w niewielkim stopniu bakterie z rodzaju Clostridium i Bacteroides.
Wodorowo-metanowy test oddechowy pozwala zdiagnozować przerost mikroorganizmów jelita cienkiego – zarówno SIBO jak i IMO. To prosta i bezpieczna metoda badania przerostu mikrobioty jelita cienkiego. Ze względu na wysoką czułość, wodorowo-metanowy test oddechowy przewyższa inne metody nieinwazyjne, takie jak wodorowy test oddechowy – WTO.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania wodorowo-metanowego testu w kierunku SIBO?
Nie zawsze możliwe jest wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego w kierunku SIBO. Przed wykonaniem badania, upewnij się, że możesz do niego przystąpić.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- stwierdzona albo podejrzewana dziedziczna nietolerancja fruktozy,
- stwierdzona albo podejrzewana (poposiłkowa) hipoglikemia.
- w przypadku badania realizowanego wysyłkowo – stwierdzona nadwrażliwość na którykolwiek składnik dołączonego do zestawu preparatu – laktuloza (w celu uzyskania szczegółowych informacji, wskazany kontakt z Instytutem Mikroekologii).
Czasowe (warunkowe) przeciwwskazania do wykonania testu:
- antybiotykoterapia aktualnie przyjmowana lub w ostatnich 4 tygodniach,
- kolonoskopia, fluoroskopia, fluoroskopia jelita cienkiego metodą Sellinka w ciągu ostatnich czterech tygodni,
- wiek poniżej 14 lat, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku nietolerancji fruktozy lub laktozy
W przypadku nietolerancji fruktozy lub laktozy, spożyty na początku badania cukier nie jest strawiony, ze względu na brak lub małą ilość produkowanych enzmów trawiennych w jelicie cienkim. Niestrawiony cukier przechodzi do dalszego odcinka jelita, w którym występują bakterie zdolne do fermentacji tych cukrów. Na skutek fermentacji dochodzi do produkcji wodoru.
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania?
Przygotowanie do badania jest kluczowym czynnikiem, który umożliwia przeprowadzenie wodorowo-metanowego testu oddechowego. Brak odpowiedniego przygotowania można odnotować w wyniku badania. Wówczas będzie odnotowana zbyt wysoka wartość wodoru w wydychanym powietrzu, podczas pierwszego pomiaru na czczo, jeszcze przed spożyciem cukru.
Jak się przygotować do wodorowo-metanowego testu oddechowego?
Przygotowanie obejmuje już 7 dni przed przystąpieniem do badania, w których:
Siedem dni przed badaniem:
- należy zaprzestać stosowania środków przeczyszczających oraz prokinetycznych: laktuloza, itopryd (nazwy handlowe: Prokit, Zirid), cyzapryd (nazwa handlowa: Gasprid) oraz metoclopramid (nazwa handlowa: Metoclopramidum polpharma), a także leków zawierających trimebutynę (nazwa handlowa: Debretin, Debridat, Tribux i Ircolon) – w tym celu wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Trzy dni przed badaniem:
- przerwać stosowanie probiotyków.
W dniu poprzedzającym badanie:
- u osób z zaparciami przed wykonaniem badania należy wdrożyć dietę niskofermentującą (bez węglowodanów
złożonych, bez mleka i jego przetworów) – wskazane spożycie białego ryżu, białego pieczywa, mięsa, jajek,
- nie spożywać produktów takich jak: cebula, por, czosnek, kapusta, fasola czy jakiekolwiek marynowane lub kiszone
warzywa,
- unikać mleka i/lub soków owocowych,
- ostatni posiłek (niezbyt obfity, nie zawierający błonnika) zjeść co najmniej 14 godzin przed rozpoczęciem badania,
- w ciągu 14 godzin przed rozpoczęciem badania dozwolone jest picie tylko wody.
W dniu badania:
-
- zaleca się umycie zębów,
- osoby noszące protezy zębowe nie mogą używać kleju,
- zaleca się wypicie szklanki ciepłej wody,
- można przyjmować lekarstwa (z wyjątkiem witamin, środków przeczyszczających i antybiotyków) popite czystą
wodą,
- nie trzeba odstawiać leków z grupy inhibitorów pompy protonowej – IPP,
- nie palić i nie żuć gumy na przynajmniej 2 godziny przed testem,
- unikać aktywności fizycznej – również w trakcie testu należy unikać ruchu i wysiłku fizycznego.
Dodatkowo podczas wykonywania badania:
- należy unikać ruchu i wysiłku fizycznego, palenia papierosów, a także drzemek, gdyż może to przyczynić się do uzyskania fałszywie dodatniego testu.
Przygotowanie do wodorowo-metanowego testu w wersji do druku pobierzesz tutaj.
Co w przypadku, gdy pacjent źle się przygotuje do badania?
Złe przygotowanie widoczne jest w pierwszym pomiarze wydychanego powietrza na czczo, jeszcze przed podaniem odpowiedniego substratu (cukru). Będąc na czczo 14h przed badaniem, w jelicie cienkim nie powinny się znajdować substancje, które mogą być wykorzystane przez bakterie do produkcji wodoru. W przeciwnym razie, stężenie wodoru na czczo może być nadmierne.
Jeżeli pierwszy pomiar wodoru będzie zbyt wysoki, wtedy odstępuje się od przeprowadzania kolejnych pomiarów i wykonania badania. Pacjent w takiej sytuacji musi przełożyć wykonanie testu oddechowego, z uwzględnieniem czasu, w którym zdoła odpowiednio się przygotować.
Test na nietolerancję fruktozy lub laktozy / test na SIBO – Poznań
W Instytucie Mikroekologii możesz wykonać diagnostykę w kierunku SIBO, nietolerancji fruktozy czy laktozy na najwyższym poziomie, wykonując test oddechowy. SIBO, jak i nietolerancje cukrów są trudnymi do ustalenia rozpoznaniami, jedynie na podstawie objawów. Standardowo test w kierunku nietolerancji jak i SIBO wykonuje się na miejscu w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6. Można również zakupić zestaw do samodzielnego pobrania materiału, aby wykonać test SIBO w domu – sprawdź tutaj.
Test na SIBO – cena
Koszt wodorowo-metanowego testu oddechowego wykonywanego na miejscu w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu to 320 zł. Na przeprowadzenie takiego badania należy umówić się bezpośrednio w rejestracji Instytutu Mikroekologii pod nr tel. (61) 862 63 35.
W przypadku opcji wysyłkowej badania, koszt wraz z zestawem do pobrania materiału na wykonanie wodorowo-metanowego testu w kierunku SIBO jest wyższy i wynosi 440 zł. Taki zestaw można zamówić przez e-sklep.
Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka to podstawa!
Diagnostyka jest konieczna w celu ustalenia przez lekarza dalszego postępowania w nietolerancjach oraz SIBO. Leczenie w SIBO opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Ważnym elementem terapii jest również dieta w SIBO. Najczęściej w SIBO stosowana jest dieta w low-FODMAP. Czy można sprawdzić, czy będzie ona skuteczna u Ciebie? Tak! Umożliwia to najczulsze badanie mikrobioty jelit KyberBiom, które określa Twój typ FODMAP.
Dzięki temu wskaźnikowi można ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP pozwoli złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO! KyberBiom wnosi więc nowe możliwości dietoterapii w SIBO. Więcej o diecie w SIBO dowiesz się więcej tutaj.
W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, możesz także otrzymać specjalistyczne i zindywidualizowane wsparcie dietetyków w prowadzeniu diety w SIBO. Rejestracja na wizytę odbywa się telefonicznie pod nr tel. (61) 862 63 35.
Konsultacja dietetyczna
Natomiast w przypadku nietolerancji fruktozy i laktozy, zazwyczaj terapia sprowadza się do zastosowania odpowiedniej diety eliminacyjnej, a niekiedy wymagana jest podaż enzymów trawiennych.
To jednak nie SIBO – jak zdiagnozować inne przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości?
Nie zawsze takie dolegliwości jak wzdęcia czy bóle brzucha są związane z nietolerancjami lub SIBO. Niejednokrotnie testy oddechowe dają wynik negatywnym, wykluczając tym samym nietolerancje i SIBO. W takiej sytuacji, warto rozszerzyć diagnostykę. Jedną z możliwości jest wykonanie badania mikrobioty jelit KyberBiom, KyberKompakt lub KyberKompkt Pro. Wykonując jedno z tych badań, możesz sprawdzić ogólny stan mikrobioty jelitowej, czyli bakterii i grzybów zasiedlających jelita.
Stan mikrobioty jelitowej może dawać bezpośrednie odzwierciedlenie stanu zdrowia i przyczyniać się do szeregu dolegliwości, dlatego warto wykonać to badanie w celu ewentualnego zastosowania probiotykoterapii.
Angelika
3 lipca 2022 at 10:33Jeśli ktoś wykona test “z marszu” beż przygotowania to wyniki zawsze wyjdzie fałszywy? Tzn. Wynik wyjdzie dodatni czy ujemny?
Monika Cyprian
4 lipca 2022 at 09:27Dzień dobry. To zależy jak dana osoba odżywia się na co dzień, czy przyjmuje leki, probiotyki i witaminy. Niewłaściwe przygotowanie lub jego brak, wpływają na wynik pierwszego pomiaru z wydychanego powietrza, wykonywanego na czczo. Jeśli wynik pierwszego pomiaru jest nieprawidłowy, pacjent może zostać zdyskwalifikowany przez personel z dalszej części badania, gdy pomiar jest dokonywany stacjonarnie w placówce medycznej, a w przypadku samodzielnego pobierania materiału do badania – wynik może być niediagnostyczny i może wymagać powtórzenia. Pozdrawiamy
Piotr
17 listopada 2022 at 07:12A co z antybiotykami nie przyjmowanymi doustnie? Dostałem antybiotyk do ucha. Czy to również dyskwalifikuje z testu?
Monika Cyprian
22 listopada 2022 at 13:35Dzień dobry, antybiotyk podany miejscowo do ucha nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania w kierunku SIBO.W razie indywidualnych pytań, zapraszamy na bezpłatne konsultacje telefoniczne z naszymi specjalistami https://old24.instytut-mikroekologii.pl/konsultacje-telefoniczne/. Pozdrawiamy i życzymy zdrowia!
Klaudia
22 listopada 2022 at 13:03Czy badając się pod kątem obecności SIBO, podanie laktozy będzie ok? I co w sytuacji, gdy na czczo wartość pomiaru jest wyższa (15PPM) niż po 90 minutach (14PPM)?
Monika Cyprian
22 listopada 2022 at 13:34Dzień dobry, do wodorowo-metanowego testu oddechowego pod kątem obecności SIBO, wykorzystuje się laktulozę lub glukozę, w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta. Podwyższona wartość pierwszego pomiaru wykonywanego na czczo może świadczyć o złym przygotowaniu do badania – wyniki wszelkich pomiarów powinny być interpretowane przez lekarza. W razie indywidualnych pytań, zapraszamy na bezpłatne konsultacje telefoniczne z naszymi specjalistami https://old24.instytut-mikroekologii.pl/konsultacje-telefoniczne/. Pozdrawiamy i życzymy zdrowia!
Joanna
11 września 2023 at 23:42Czy po podaniu laktulozy będę się źle czuć? Ja rozumiem ze każdy indywidualnie może odczuwać skutki uboczne ale jak to jest w praktyce? Co obserwujecie na co skarżą się pacjenci czy np. Narzekają na bol brzucha? Podczas badania? Proszę o odpowiedź bardzo się boję a chciałabym jak najszybciej wykonać badanie?
Monika Cyprian
26 września 2023 at 10:07Pani Joanno, spożycie laktulozy może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, najczęściej są to biegunki, bóle brzucha, uczucie przelewania w brzuchu. Proszę się nie obawiać, test wodorowo-metanowy w kierunku SIBO jest nieinwazyjny, tak więc wspomniane dolegliwości to jedyne nieprzyjemności, które potencjalnie mogą się wydarzyć. Proszę pamiętać, że badanie jest konieczne w celu ustalenia diagnozy. W naszej placówce ma Pani możliwość skorzystania z toalety, a jeśli większym komfortem jest dla Pani wykonanie badania w warunkach domowych – istnieje również taka możliwość. Wykonując badanie u nas stacjonarnie, możemy też wykonać je z użyciem glukozy, która nie powinna dawać tak silnych objawów, jednak w przypadku występowania SIBO, objawy mogą wystąpić niezależnie od rodzaju spożytego cukru. Jeśli nadal ma Pani obawy lub pytania, może Pani liczyć na wsparcie naszych specjalistek podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych https://old24.instytut-mikroekologii.pl/konsultacje-telefoniczne/. Pozdrawiamy!