- Aktualności
-
by enowak
Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO i IMO to temat wciąż pełen tajemnic. Nie ma jednego schematu, wedle którego moglibyśmy diagnozować bez wątpliwości, skąd dana osoba ma SIBO czy IMO. Stworzenie go jest zwyczajnie niewykonalne – tak bardzo dwa przypadki mogą różnić się między sobą. Jednak to nie oznacza, że nie ma sensu tego tematu poruszać. Wręcz przeciwnie. Poznanie przyczyny pozwala na bardziej skuteczne leczenie i zapobieganie nawrotom.
Polscy naukowcy podjęli próbę ustalenia, czy SIBO ma swoje korzenie w psychice. Badanie to, podobnie jak wyniki badań z innych krajów, sugeruje, że istnieje związek między cechami osobowości a problemami jelitowymi. U pacjentów z SIBO częściej obserwuje się cechy neurotyczności i rzadziej cechy ekstrawersji niż u osoby bez SIBO. Grupa pacjentów z SIBO wykazuje też wyższy poziom lęku i stresu, zarówno ogólnego, jak i na poziomie trzech wskaźników: napięcia emocjonalnego, stresu zewnętrznego i stresu intrapsychicznego (związanego z obniżeniem poczucia sensu życia). Dodatkowo, zaobserwowano, że u pacjentów z SIBO ekstrawersja jest niższa i związana z większym stresem, zwłaszcza emocjonalnym.
Emocjonalna strona SIBO/IMO
Chcesz dowiedzieć się więcej o SIBO/IMO? Dołącz do nas podczas darmowego live’a „Emocjonalna strona SIBO/IMO”, który odbędzie się na naszej stronie na Facebooku we wtorek, 7 maja 2024 o godzinie 17:00. Przygotowaliśmy go wspólnie z Agatą Dąbrowską.
W trakcie tego spotkania omówione zostaną tematy, takie jak:
- Objawy i diagnostyka SIBO/IMO.
- Standardowa terapia, suplementacja i probiotykoterapia w SIBO/IMO.
- Dieta low FODMAP – zalecenia wspierające, czy stresujące?
- Rola emocji, przekonań i sposobu myślenia w terapii SIBO/IMO.
Webinar poprowadzą
Agata Dąbrowska – jestem autorką projektu Naczynia Połączone-Akademia Love Your Guts, w którym pokazuję, jak podejść do problemów trawiennych świadomie i całościowo. Prowadzę sesje psychosomatyczne oraz warsztaty pracy z emocjami i sposobem myślenia dla osób z zespołem jelita nadwrażliwego, SIBO, IMO oraz innymi problemami trawiennymi. Uczę także innych specjalistów, jak empatycznie prowadzić swoich pacjentów, łącząc podejście Evidence Based Medicine, naturoterapię, dietoterapię oraz psychosomatykę, intuicję i otwartość na drugiego człowieka i jego doświadczenia.
Anna Szcześniak – udzielam konsultacji w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Specjalizuję się w wspieraniu dietetycznym osób z SIBO oraz alergiami i nadwrażliwościami pokarmowymi. W mojej praktyce wykorzystuję wiedzę z zakresu wpływu mikrobioty jelit na organizm człowieka. Edukację żywieniową traktuję jako kluczowy element holistycznej opieki dietetycznej.
.