Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy

Laktoferyna

170.00 

Koszt wysyłki od: 18 zł

Badanie laktoferyny pozwala na diagnostykę stanu zapalnego w układzie pokarmowym. Podwyższony wynik oznacza, że w jelicie toczy się stan zapalny.

Zakres badania: Ilościowe oznaczenie stężenia laktoferyny w kale

Laktoferyna to glikoproteina o wysokim powinowactwie do żelaza, produkowana przez granulocyty obojętnochłonne (neutrofile), obecne w przypadku aktywnego stanu zapalnego w śluzówce jelit. Zaliczana jest do markerów jelitowych, czyli substancji wydzielanych do światła jelita, których stężenia są wskaźnikami stanu jelit.

Badanie laktoferyny pozwala na diagnostykę stanu zapalnego w układzie pokarmowym.

Badanie przeznaczone jest dla osób:

  • które chcą sprawdzić czy w jelicie toczy się stan zapalny,
  • chorujących lub z podejrzeniem diagnozy nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD),
  • z diagnozą lub w czasie procesu diagnostyki zespołu jelita nadwrażliwego (IBS).

Wykonując badanie otrzymujesz:

  • ilościowe oznaczenie poziomu laktoferyny
  • możliwość skonsultowania wyniku z naszym specjalistą podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

Ocena stanu zapalnego w jelicie ma znaczenie w procesie diagnostyki i leczenia wielu chorób. Badanie laktoferyny powinni wykonać pacjenci z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego np. bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami. Wynik badania powinien być każdorazowo skonsultowany z lekarzem.

Nieswoiste choroby zapalne jelit, zespół jelita nadwrażliwego – badanie pozwala na rozróżnienie pomiędzy aktywną formą przewlekłej choroby zapalnej jelit a zespołem jelita nadwrażliwego, marker wykrywający procesy zapalne i nowotworowe, monitoring stanów bezobjawowych (okres remisji), diagnostyka różnicowa biegunek, ocena stanu zapalnego  w jelicie.

Ilościowe oznaczenie stężenia laktoferyny w kale

Kał; maksymalny czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania to 48h, w przypadku dłuższego przechowywania, próbkę należy zamrozić w -20 0C i w takim stanie dostarczyć do Instytutu Mikroekologii.

Metoda immunoenzymatyczna (ELISA)

Standardowe wypróżnienie; kał oddać na oryginalny przylepiec na deskę (dostępny w Instytucie) lub na rozpiętą nad toaletą folię strechową, pobrać ok. 10 g (wielkość 2 orzechów włoskich) i umieścić w pojemniczku. Kał dostarczyć niezwłocznie do laboratorium, maksymalnie w  48 godzin od pobrania. W przypadku temperatury powietrza powyżej +25°C materiał należy zabezpieczyć wkładem chłodzącym; możliwa wysyłka materiału.

Próbkę pobranego materiału należy umieścić w woreczku i zakleić. Tak zabezpieczony materiał należy dostarczyć do Instytutu Mikroekologii (w Poznaniu, w Warszawie lub do jednostki partnerskiej) lub włożyć do kartonika i przesłać na adres:

Instytut Mikroekologii
Ul. Sielska 6
60-129 Poznań

Materiał do badania należy wysłać na początku tygodnia (poniedziałek-środa).

Uwaga! W przypadku temp. powietrza powyżej 25°C należy dołączyć wkład chłodzący.

  • Do przesyłki należy dołączyć dokładnie wypełnione i podpisane zlecenie badania (ważna data i godzina pobrania materiału). Zlecenie może wypełnić zarówno lekarz, jak i pacjent. W przypadku badań opłaconych bezpośrednio na konto bankowe Instytutu (z pominięciem sklepu internetowego) do przesyłki należy dołączyć potwierdzenie płatności.
  • Wpłatę należy dokonać na następujący nr konta: Santander Bank Polska S.A. 44 1500 1054 1210 5006 7879 0000. W przypadku stwierdzenia braku wpłaty, badania zostaną wstrzymane do momentu uiszczenia należnej kwoty.

Dodatkowe koszty związane ze zrealizowaniem badań:

  • 15 zł wysyłka wydrukowanego wyniku na adres Pacjenta.
  • lub 120 zł pełen pakiet – w skład pakietu wchodzi:
    • wysyłka opakowania do pobrania próbki na adres Pacjenta,
    • odbiór pobranej próbki przez kuriera medycznego i dostarczenie jej na adres Instytutu Mikroekologii w Poznaniu (dokładna instrukcja przesyłki dołączana jest do zamówionego zestawu),
    • wysyłka wydrukowanego wyniku na podany przez Pacjenta adres.

 

Obniżona odporność,  nosicielstwo z HIV i/lub żółtaczka typu B i C w wywiadzie, zakaźna biegunka (w okresie ostatnich 6 miesięcy), zabieg wyłonienia kolostomii i/lub ileostomii w ciągu 1 miesiąca

Maksymalnie 4 tygodnie/odbiór osobisty, wysyłka mailowo, wysyłka pocztą, wysyłka kurierem. W przypadku równoczesnego zlecenia kilku parametrów o różnym czasie oczekiwania na wynik, obowiązuje najdłuższy z nich.

Może spodoba się również…

Przedstawione zdjęcia opakowań do badań są jedynie poglądowe i mogą różnić się od wyglądu rzeczywistego.
Oddział w Warszawie