- Aktualności
-
by Monika Cyprian
Przygotowanie do ciąży jest ważnym tematem, któremu nadal jest poświęcane zbyt mało uwagi. Czas ten może okazać się kluczowym czynnikiem, decydującym, czy zajście w ciążę i jej utrzymanie będzie możliwe. To także okres, który jest istotny pod kątem programowania zdrowia dziecka i długofalowych konsekwencji zdrowotnych przyszłych pokoleń. Istotę przygotowania do ciąży podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), która wskazuje na konieczność zapewnienia ciągłości opieki kobietom i parom przed ciążą, aby zwiększyć szansę na utrzymanie zdrowia matki i urodzenie zdrowego dziecka. I właśnie w tym celu, może zdecydowanie pomóc nam położna i jej opieka.
Zdrowie reprodukcyjne a niepłodność – ciągłość opieki, holistyczna opieka
Według WHO, opieka medyczna nad kobietami w okresie przed ciążą jest słabym punktem programu zdrowia reprodukcyjnego. W sytuacji planowania ciąży warto poświęcić uwagę:
- zdrowiu ogólnemu,
- chorobom,
- badaniom profilaktycznym,
- stylowi życia, w tym diecie i aktywności fizycznej.
Chcąc holistycznie podejść do tematu, pomocne może okazać się także wsparcie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, takich jak:
- lekarz internista,
- dietetyk,
- położna,
- ginekolog,
- stomatolog,
- fizjoterapeuta lub osteopata,
- psycholog.
Opieka specjalistów jest szczególnie istotna zwłaszcza w przypadku problemów z zajściem w ciążę i niepłodności.
Jak przygotować się na ciążę?
Czas przed ciążą jest odpowiedni, aby zatroszczyć się nie tylko o swoje zdrowie, ale także zdrowie potomka. W okresie ciąży nie wszystkie badania diagnostyczne lub terapie będą wskazane, dlatego warto maksymalnie skupić się na działaniach profilaktycznych. Jeśli jesteś w wieku reprodukcyjnym i planujesz ciążę, wykonuj regularnie podstawowe badania diagnostyczne, w tym także wymaz z pochwy i cytologię – dowiedz się więcej o badaniu mikrobioty pochwy VagiStatus. Możesz także rozważyć wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie mikrobioty jelit KyberKompakt, czy badanie nadwrażliwości pokarmowych ImuPro.
Dowiedz się więcej, jakie badania wykonać przed ciążą i porodem.
Niepłodność – częstość występowania i co to jest?
Wg danych WHO, niepłodność dotyczy jedną na cztery pary w krajach rozwijających się. W Polsce problem ten może dotykać około 3 milionów osób. Zgodnie z definicją, niepłodność w ujęciu klinicznym to choroba układu rozrodczego, która uniemożliwia zajście w ciążę, jej utrzymanie i donoszenie po przynajmniej 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia. W ujęciu populacyjnym (demograficznym), niepłodność definiowana jest także jako niezdolność osób w wieku rozrodczym (15-49 lat) do zajścia w ciążę, jej utrzymania, bądź urodzenia żywego dziecka w ciągu 5 lat regularnego współżycia, braku antykoncepcji i karmienia piersią.
Przyczyny niepłodności
Problem z zajściem w ciążę może wynikać z różnych przyczyn. Przynajmniej ¼ przypadków niepłodności u kobiet, jak i u mężczyzn związana jest z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi. Do najczęstszych czynników powodujących niepłodność należą:
- niekorzystny styl życia – brak aktywności fizycznej, wysokoprzetworzona dieta,
- stres,
- ekstremalny wysiłek fizyczny,
- zła kondycja psychiczna.
Wszystko to prowadzi do zaburzeń hormonalnych (insuliny, a także hormonów płciowych), które mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę. Dlatego też modyfikacja stylu życia, w tym diety oraz wsparcie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów w przygotowaniu do ciąży, może okazać się kluczowym działaniem.
Według doniesień amerykańskich naukowców, odpowiednia dieta i styl życia mogą zmniejszyć problem z zajściem w ciążę nawet o 80%.
Badania Instytutu Leczenia Niepłodności w Kolonii dowiodły, że zastosowanie diety eliminacyjno-rotacyjnej na podstawie wyniku badania nadwrażliwości pokarmowych ImuPro, wpływa na wyniki płodności:
- 1 na 3 pacjentki z endometriozą zaszły w ciążę,
- 3 z 5 pacjentek ze stwierdzonym zespołem policystycznych jajników – PCOS zaszły w ciążę,
- u 2 z 5 niepłodnych mężczyzn stan spermy poprawił się do parametrów wymaganych dla prokreacji.
Wyniki te potwierdzają, iż dietoterapia jest istotnym elementem wsparcia w przygotowaniu do ciąży, także w przypadku niepłodności.
Poznań – położna prywatnie, dietetyka kliniczna, internista prywatnie
Jeśli jesteś z Poznania i okolic i przygotowujesz się do ciąży możesz liczyć na wsparcie specjalistów Instytutu Mikroekologii – położnej, internisty i dietetyka. Jeśli dojazd stanowi dla Ciebie problem, umożliwiamy także konsultacje telefoniczne z naszymi specjalistami. Poznaj naszych specjalistów tutaj. W celu zarejestrowania się, zadzwoń 61 862 63 35.
Może Cię zainteresować także:
Dieta eliminacyjna w ciąży – jakie przynosi korzyści i jakie badania wykonać?
Probiotyki w ciąży i po porodzie – jakie stosować?
Źródła:
https://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/burden/en/
https://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/keyissues/en/
Koperwas, M., & Głowacka, M. (2017). Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn–epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna. Aspekty zdrowia i choroby, 2(3), 31-49.
Przysławski, J., Górna, I., Florek, E., & Szymanowski, K. (2010). Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet. Bromat. Chem. Toksykol, 2, 138-144.
1 Comment