Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy
  • 0

Kalprotektyna to białko wiążące jony wapnia i cynku, produkowane podczas procesów zapalnych przez różnego typu komórki układu odpornościowego. Zaliczana jest do markerów jelitowych, czyli substancji wydzielanych do światła jelita, których stężenia są wskaźnikami stanu jelit.

Badanie stężenia kalprotektyny w kale pozwala na ocenę stanu zapalnego w układzie pokarmowym.

Badania kalprotektyny – kiedy wykonać?

Badania poziomu markerów stanu zapalnego wykonuje się, kiedy borykamy się z objawami jelitowymi. Zaliczyć do nich można biegunki, bóle brzucha, przelewania, wzdęcia i inne. Kontrolę markerów warto przeprowadzić również u pacjentów otyłych oraz z chorobami metabolicznymi, ponieważ są oni bardziej narażeni na występowanie stanów zapalnych i nowotworowych. Stężenie kalprotektyny wzrasta podczas zakażenia bakteriami (wymienia się przede wszystkim zakażenia Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermalis), ale również w aktywnej formy nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ – w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego – ulcerative colitis).

Przeczytaj więcej o chorobie Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Kalprotektyna – marker chorób zapalnych jelit

Badania wykazały, że stężenie kalprotektyny wzrasta podczas choroby Leśniowskiego-Crohna i WZJG. Dzięki tej właściwości stanowi ona pożyteczny marker w śledzeniu aktywności choroby i przeciwdziałaniu jej nawrotom (objawy odczuwalne przez pacjenta zwykle pojawiają się zbyt późno i trudno już zapobiec reemisji). U pacjentów z wdrożoną terapią NChZJ oznaczenie kalprotektyny służy również ocenie efektów terapeutycznych.

Kalprotektyna jest także przydatnym markerem podczas diagnostyki zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Badanie pozwala na rozróżnienie IBS od aktywnej choroby zapalnej jelit. Pozwala to lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie, dietę, a także wskazać dalszą diagnostykę w celu dobrania m.in. celowanej probiotykoterapii.

Dowiedz się więcej o zespole jelita nadwrażliwego.

Przeczytaj również i innych markerach stanu zapalnego – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie