Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy
  • 0

Nietolerancja pokarmowa u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Nietolerancja pokarmowa u dziecka zwykle pojawia się na początku życia dziecka, kiedy karmione jest ono mlekiem matki lub mieszanką mlekozastępczą, zawierają cą cukier mleczny – laktozę. Czasem pojawia się również podczas rozszerzania diety, kiedy zaczyna się nowe składniki do diety. Dla rodzica kluczowe jest jednak, aby w momencie pojawienia się objawów zidentyfikować, czy problem leży w alergii, nadwrażliwości czy faktycznie – nietolerancji pokarmowej.

Nietolerancja pokarmowa u dziecka – laktoza, fruktoza, histamina

Szukając informacji o nietolerancji pokarmowej u dziecka rodzice najczęściej mają na myśli alergie i nadwrażliwości pokarmowe. Sama nietolerancja pokarmowa, czyli niedobór enzymów odpowiedzialnych za trawienie cukrów nie jest zbyt częstą przypadłością u maluchów. Jednak może zdarzyć się, że będzie dotyczy właśnie Twojego dziecka. Jak to sprawdzić?

Standardowym testem potwierdzającym nietolerancje pokarmowe (laktozy, fruktozy) są wodorowe test oddechowe, gdzie sprawdza się poziom wodoru w wydychanym powietrzu po obciążeniu pacjenta wodnym roztworem odpowiedniego cukru. Jednak u niemowląt i małych dzieci, które mogą mieć problem ze spożyciem takiego płynu oraz wydychaniem, przeprowadzenie takiego badania może być utrudnione. Dlatego do diagnostyki pierwotnej nietolerancji laktozy i fruktozy wykorzystuje się nieinwazyjne badania genetyczne. Dzieci ze stwierdzoną pierwotną nietolerancją pokarmową muszą znajdować się pod opieką lekarza – pediatry i dietetyka.

Warto wspomnieć, że wrodzone nietolerancje pokarmowe są bardzo rzadkie. Znacznie częściej występują nietolerancje nabyte, które ujawniają się w późniejszym wieku.

Nietolerancja laktozy u dziecka – objawy

Najczęściej spotykana jest nietolerancja laktozy. U dzieci i dorosłych może mieć ona charakter przejściowy np. po chorobach związanych z biegunką lub po antybiotykoterapii. Wówczas zaleca się czasową eliminację produktów z laktozą. Większość osób po 2-3 tygodniach będzie mogła ponownie spożywać laktozę, jednak u części dzieci i dorosłych nietolerancja może się utrzymać nawet do końca życia. Objawy nietolerancji laktozy zwykle pojawiają się niedługo po spożyciu produktów mlecznych.

Są to najczęściej:

  • Bóle brzucha,
  • Biegunka,
  • Nudności.

 

 

Jeśli obserwujesz u dziecka takie objawy możesz:

  • u starszego dziecka wykonać wodorowe testy oddechowe lub testy genetyczne,
  • u małego dziecka wykonać genetyczną diagnostykę nietolerancji laktozy.

Postępowanie dietetyczne w przypadku zdiagnozowanej nietolerancji laktozy obejmuje dietę eliminacyjną opartą na produktach bez laktozy. Ważne jest jednak, aby prawidłowo zdiagnozować jaka jest przyczyna dolegliwości u dziecka. Nietolerancja pokarmowa dotyczy głównie cukrów. Częściej może występować alergia i nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna.

O różnicach między alergią a nietolerancją przeczytasz tutaj

Alergia i nadwrażliwość pokarmowa u dziecka – objawy i diagnostyka

Jeśli u dziecka pojawiają się takie objawy jak:

  • Wysypka, atopia, przesuszona skóra, zaczerwienienia lub inne zmiany skórne,
  • Bóle brzucha, zaparcia, biegunki,
  • Zaburzenia wzrostu,
  • Przewlekłe zmęczenie, niedobory witamin i składników mineralnych, osłabienie,
  • U niemowląt: nadmierne ulewanie, nieprzybieranie na masie.

Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem – pediatrą. Diagnostyka różnicowa obejmuje między innymi badania w kierunku:

Dopiero w oparciu o te wyniki badań (a jeśli to konieczne także badań na nietolerancje pokarmowe) należy wprowadzać indywidualnie dobraną dietę eliminacyjną. U dzieci szczególnie ważne jest, aby dobrze rozpoznać źródło problemów oraz tak zbilansować dietę, żeby nie dopuścić do powstawania niedoborów pokarmowych.

Jeśli masz jakieś pytania na temat diagnostyki skonsultuj się z naszymi specjalistami podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

Pamiętaj, że możesz także umówić swoje dziecko na wizytę u naszych lekarzy – pediatrów – prof. Jana Mazeli lub dr Katarzyny Sosińskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie